Realizacja wspólnej polityki rolnej unii europejskiej i jej konsekwencje dla europejskiego rolnictwa

Authors

  • Sławomir Kowalski Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku

Abstract

DOI: 10.19251/ne/2017.25(6)

W ciągu 45 lat od rozpoczęcia jej wdrażania Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej przeszła istotną ewolucję, zmieniając cele i instrumenty jakimi się posługiwała i wniosła istotny wkład w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich krajów członkowskich. Z jej efektów korzystają nie tylko rolnicy ale także całe społeczeństwa. Jej jednakże słabością jest to, że jest kosztowna. Mimo ograniczania wydatków, z około 68% całości wydatków budżetowych w 1988 roku do około 40% współcześnie, stanowi największą pozycję w wydatkach budżetu UE. Wspólna Polityka Rolna przyczyniła się do rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich krajów członkowskich i stała się jednym z najważniejszych sposobów pogłębiania procesów integracji w Europie. Wspólna Polityka Rolna musi uwzględniać warunki wewnętrzne występujące w krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale też w większym stopniu realia rynku międzynarodowego. Przyszła Wspólna Polityka Rolna musi być polityką uzasadnioną ekonomicznie i społecznie, ukierunkowaną na konkretne cele, dostosowującą się do warunków wewnętrznych i zewnętrznych.

Słowa kluczowe: wspólna polityka rolna, rolnictwo, obszary wiejskie, reformy, wspólnej polityki rolnej

References

Literatura

Brzóska Marian, Nurzyńska Irena (red.), 2002. Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej a polskie rolnictwo. Rozważania o korzyściach i kosztach, UKIE, Warszawa.

Czapla Jerzy., Guba Waldemar. 2002 Wspólna Polityka Rolna i jej skutki dla Polski po akcesji do Unii Europejskiej, FAPA, Warszawa.

Grochowska Renata. 2003, Wspólna organizacja rynku mleka i produktów mlecznych w Unii Europejskiej – zasady i mechanizm działania, UKIE, Warszawa.

Hardt Łukasz. 2006. Implikacje reformy Wspólnej Polityki Rolnej dla polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Warszawa.

Markiewicz Maciej. (red.). 2001. Gospodarstwa rolne Unii Europejskiej. Koszty i korzyści, FDPA, Warszawa.

Popowicz Kamil.2006. Historia integracji europejskiej, SGH, Warszawa.

Romanowska Katarzyna. 1998. Wspólna Polityka Rolna – cele, zasady, ewolucja, (w:) Integracja polskiej wsi i rolnictwa z Unią Europejską. Wspólna polityka rolna Fundusz strukturalne, FAPA, Warszawa.

Rowiński Janusz. 2004. Wspólna polityka rolna, (w:) Unia Europejska, red. Kawecka-Wyrzykowska Ewa. Synowiec Ewa. IKCHZ, t. I, Warszawa.

Tomczak Franciszek.2009. Ewolucja wspólnej polityki rolnej UE i strategia rozwoju rolnictwa polskiego, (w:) Ekonomiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Program Wieloletni 2005-2009, nr 125/2009, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa.

Zespół SAEPR. 2004. Ocena reformy WPR uzgodnionej w Luksemburgu 26 czerwca 2003 r. z perspektywy Polski, FAPA, Warszawa.

Published

2017-12-19

Issue

Section

Articles