Kształtowanie systemu wartości osób uzależnionych od alkoholu w postępowaniu wykonawczym prowadzonym przez sąd opiekuńczy

Autor

  • Daniel Jakimiec Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie

Słowa kluczowe:

rodzina, dysfunkcja, rodzic, małżonek, uzależnienie od alkoholu.

Abstrakt

DOI: 10.19251/sej/2019.9(9)

 

Abstrakt

Uzależnienie od alkoholu stanowi źródło zakłóceń w funkcjonowaniu rodzi­ny. Zjawisko to w życiu rodziny powoduje jej dysfunkcjonalność. Konsekwencją tego może być wszczęcie postępowania sądo­wego o zobowiązanie osoby uzależnionej do poddania się obowiązkowi leczenia. Postępowanie sądowe w tym przypadku składa się z dwóch stadiów, to jest postę­powania rozpoznawczego i wykonawcze­go. W ostatnim, z wymienionych stadiów, kształtowany jest system wartości osoby uzależnionej od alkoholu. Przedmiotem rozważań, zamieszczonych w artykule na­ukowym jest znaczenie czynności proceso­wych sądu opiekuńczego dla kształtowania tego systemu. Rozważania w treści artyku­łu naukowego zostały usystematyzowane według wyzwań, które stoją przed sądem opiekuńczym, przy podejmowaniu przez niego czynności procesowych. Mianowicie są nimi przesłanki zobowiązania do lecze­nia odwykowego osoby uzależnionej od alkoholu i ich anihilacja. Ponadto również reintegracja środowiska rodzinnego osoby uzależnionej od alkoholu, zobowiązanej do leczenia odwykowego. W rozważaniach artykułu naukowego poddano analizie rolę i zadania, które stoją przed sądem opiekuń­czym w kontekście tych wyzwań.

Bibliografia

Bibliografia

Cermak Tomasz, Rutzky Jerzy. 2011. Czas na wyleczenie. Podręcznik. Stopnie wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików. Kielce: Wydawnictwo Charaktery.

Cierpiałkowska Lidia, Ziarko Michał. 2012. Psychologia uzależnień – alkoho¬lizm. Warszawa: WAiP.

Grzegorzewska Iwona. 2011. Dorastanie w rodzinach z problemem alkoholo¬wym. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Hołyst Brunnon. 2000. Kryminologia. Warszawa: PWN.

Hołyst Brunnon. 1997. Wiktymologia. Warszawa: PWN.

Ignatowicz Jerzy. Nazar Mirosław. 2010. Prawo rodzinne. Warszawa: PWN.

Kuć Małgorzata. 2010. Kryminologia. Warszawa: CH BECK.

Lebowa Dorota, Maciejko Wojciech. 2011. Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Warszawa: LexisNexis.

Majka Józef. 1982. Filozofia społeczna. Warszawa: Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna.

Margasiński Andrzej. 2011. Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu. Kraków: Impuls.

Smyczyński Tadeusz. 2014. Prawo rodzinne i opiekuńcze. W System prawa prywatnego. T. XII, red. Tadeusz Smyczyński. Warszawa: CH BECK.

Skrzydło – Niżnik Iwona. 2013. Komentarz do art. 23 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. LexOmega 03/2013.

Smyczyński Tadeusz. 2012. Prawo rodzinne i opiekuńcze. Warszawa: CH BECK.

Strzebinczyk Jerzy. 2014. Prawo rodzinne i opiekuńcze. W System prawa pry¬watnego, red. Tadeusz Smyczyński. T. XII. Warszawa: CH BECK.

Strzeszewski Czesław. 1978. Ewolucja katolickiej nauki społecznej. Warszawa: Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych.

Sztander Wanda. 2006. Poza kontrolą. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia.

Woronowicz Bohdan. 2009. Geneza, terapia, powrót do zdrowia. Warszawa: Media Rodzina.

Zalas Grzegorz. 2002. Komentarz do art. 22 ustawy o wychowaniu w trzeź¬wości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. Warszawa: LexOmega.

##submission.downloads##

Opublikowane

2019-08-02

Numer

Dział

Articles