Problem alkoholizmu wśród uczniów i ich rodzin w profilaktyce i terapii pedagoga szkolnego

Autor

  • Arkadiusz Padrak Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Słowa kluczowe:

Alkoholizm, Nieletni

Abstrakt

10.19251/sej/2020.12(6)

W proponowanym artykule podjęto problematykę związaną z alkoholizmem pozostającym w dalszym ciągu jednym z największych nałogów w naszym kraju. Dzieje się tak na skutek panującej obyczajowości. Alkohol stanowi istotny element współczesnej kultury, co tylko wzmacnia rolę, jaką odgrywa w kontaktach międzyludzkich. Ilość wypijanego alkoholu, a także sposób jego konsumowania są regulowane przez normy kulturowo-moralne. Należy jednak pamiętać, że dla nieletnich jest to substancja prawnie zabroniona. Zagadnienie przedstawiono z perspektywy (małoletniego) ucznia, jak i uczestnika życia rodzinnego – gdzie alkohol odgrywa znaczącą rolę, ponieważ jest nieodłącznym atrybutem toczącego się życia rodzinnego. Nie bez znaczenia są wzorce picia prezentowane przez dorosłych z otoczenia ucznia, które spożywanie alkoholu odbierają jako atrybut dorosłości oraz element dobrej zabawy. W dalszej części nakreślono skutki jakie niesie za sobą alkoholizm – zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i społecznym.

Bibliografia

Habrat, Bogusław. 1996. Przewodnik lekarza praktyka. Szkody zdrowotne spowodowane alkoholem, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kamiński, Aleksander. 1980. Funkcje pedagogiki społecznej, Warszawa: Wydawnictwo PWN.

ks. Gałek Czesław. 2009. Dziecko w rodzinie dysfunkcyjnej, w:, Małżeństwo i rodzina w życiu i rozwoju człowieka, red. Kazimierz Gryżenia, Warszawa: Wydawnictwo UKSW.

Kucińska Marzena. 1999. Alkoholowy dom i życie z alkoholikiem, „Świat problemów” nr 10.

Malczewski, Artur. 2019. Młodzież a substancje psychoaktywne. W: Młodzież 2018, red. Mirosława Grabowska, Magdalena Gwiazda, 236-237, Warszawa: Centrum Badania Opinii Społecznej.

Mikuła, Joanna. 2006. Rodzina z problemem alkoholowym, Warszawa: Wydawnictwo PARPA.

Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/czy-twoj-nastolatek-ma-problem-z-alkoholem.

Robinson, Brayan i Lyn Rhoden. 2017. Pomoc psychologiczna dzieciom z rodzin alkoholowych Praktyczny przewodnik, Warszawa: Wydawnictwo PARPA.

Sztander, Wanda. 1993. Poza kontrolą, Warszawa: Wydawnictwo PARPA.

Sztander, Wanda. 1993. Rodzina z problemem alkoholowym, Warszawa: Wydawnictwo: IPZiT.

##submission.downloads##

Opublikowane

2020-12-29

Numer

Dział

Articles