PARADYGMATY W KSZTAŁCENIU I DOSKONALENIU ZAWODOWYM NAUCZYCIELI

Autor

DOI:

https://doi.org/10.19251/sej/2021.14.1(8)

Słowa kluczowe:

paradygmat, rozwój zawodowy, nauczyciel

Abstrakt

W artykule poruszono zagadnienie kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Ukazano wielowymiarowość procesu kształcenia w odniesieniu do paradygmatów występujących w dydaktyce.

Posłużono się klasyfikacją paradygmatów autorstwa D. Klus-Stańskiej, w odniesieniu do której opisano sposoby doskonalenia wiedzy i umiejętności przez nauczycieli wpisujące się w założenia poszczególnych paradygmatów. W oparciu o trzy modele kształcenia nauczycieli: adaptacyjny technik, refleksyjny praktyk i transformatywny intelektualista, określono możliwości ich wykorzystania w procesie wspomagania rozwoju zawodowego czynnych i dopiero przygotowujących się do zawodu nauczycieli.

Bibliografia

Buła, Anna.2014. Znaczenie praktyki dla budowania doświadczenia i wiedzy pedagogicznej u kandydatów do zawodu nauczyciela wczesnej edukacji. W: Edukacja małego dziecka. Tom 9. Szkoła – przemiany instytucji i jej funkcji, red. Ewa Ogrodzka-Mazur, Urszula Szuścik, Anna Gajdzica, 261-270. Kraków: Impuls.

Czerska, Bożena. 2002. Wspieranie aktywności własnej w procesie kształcenia. Toruńskie Studia Dydaktyczne, nr 18.

Gołębniak, Bogusłąwa. Dorota. 1998. Zmiany edukacji nauczycieli. Wiedza – biegłość – refleksyjność. Poznań: Edytor.

Illeris, Knud. 2006. Trzy wymiary uczenia się. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP.

Klus-Stańska, Dorota. 1999. O profesjonalnej świadomości nauczycieli. W: O nowe podejście w kształceniu nauczycieli, red. Anna Brzezińska, Dorota Klus-Stańska, Anna Strzelecka, 7-18. Warszawa: MEN.

Klus-Stańska, Dorota. 2010. Dydaktyka wobec chaosu pojęć i zdarzeń. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Żak.

Klus-Stańska, Dorota. 2018. Paradygmaty dydaktyki. Myśleć teorią o praktyce. Warszawa: PWN.

Kwaśnica, Robert. 1994. O pomaganiu nauczycielowi – alternatywa komunikacyjna. Wrocław: Wrocławska Oficyna Nauczycielska.

Kwiatkowska, Henryka.1990 Koncepcje przemian systemu edukacji nauczycielskiej. W: Nauczyciel, kształcenie, dokształcanie i funkcjonowanie w zawodzie, red. : Czesław Banach, Henryka Kwiatkowska. Bydgoszcz: Lenomax.

Kwiatkowska, Henryka. 1992. Nauczyciele nauczycieli. Warszawa: PWN.

Kwiatkowska, Henryka. 2008. Pedeutologia. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne.

Sajdak, Anna. 2013. Paradygmaty kształcenia studentów i wspierania rozwoju nauczycieli akademickich. Teoretyczne podstawy dydaktyki akademickiej. Kraków: Impuls.

Zalewska-Bujak, Małgorzata. 2013. Nauczyciel – jego rola i zadania w opinii studentów pierwszego roku kierunków pedagogicznych. W: Edukacja małego dziecka. Tom 5. Nauczyciel-wychowawca w przedszkolu i szkole, red. Ewa Ogrodzka-Mazur, Urszula Szuścik, Małgorzata Zalewska-Bujak, 283-306. Kraków: Impuls.

##submission.downloads##

Opublikowane

2021-12-03

Numer

Dział

Articles